environment

דיאטת רזון בקרב בני נוער

ד"ר פליציה שטרן, PhD RD | 
26.05.2019

בשנים האחרונות הולכים ומתרחבים ממדיה של תופעת ההשמנה בקרב בני נוער בארץ (ראה כתבה 'השמנת ילדים הפכה לאפידמיה') כמו ברחבי העולם המערבי כולו. אין פלא, שההתעניינות והדאגה למשקל ומבנה הגוף נפוצות בתקופת הנעורים. קצב הגדילה המהיר והזינוקים בצמיחה  משפיעים על תאבונם  של המתבגרים. אך בני נוער רבים אינם מקפידים על הרגלי תזונה מאוזנים, הנדרשים להתפתחות תקינה של גופם, דבר המציב אותם בסיכון גבוה לסבול בבגרותם מתופעת השמנת-יתר וממחלות הקשורות אליה. בשנים האחרונות הוכפל מספר בני נוער בעלי משקל עודף.

תופעת עודף המשקל אינה פוסחת על בנים, אך בנות שחושבות שהן בעלות עודף משקל ואינן מרוצות ממראה גופן נוטות יותר מבנים להיכנס למעגל של דיאטות רזון.

מה גורם לנערות לעסוק בדיאטה? מספר סיבות לכך: 1. השפעות תרבותיות – עשויות לעודד ירידה במשקל כדי להשיג ממדי גוף מסויימים; 2. חברים בני אותו גיל  – צחוק ולעג של חברים על נערה במשקל יתר או צפיות מסויימות מצד חברים יכולות להשפיע על בחירת מזונות; 3. אמצעי תקשורת – עלולים לגרום לנערות להתחיל בדיאטה. המסר שרזה היא יפה, מצליחה, בריאה ומאושרת מועבר בכל אמצעי התקשורת: בטלוויזיה, בקולנוע באינטרנט ובפרסומות בעיתונים. בפרסומות הבגדים או האיפור שפונות לבני הנוער, יככבו תמיד דוגמנים חטובים ודוגמניות דקיקות. התמונות של הדוגמנים והדוגמניות באמצעי התקשורת הן לעתים קרובות בלתי מציאותיות. מבנה גופן של הנערות משתנה בזמן ההתבגרות ולא מתאים למוצג בפרסומות; 4 . אופנה – לעתים תפורים הבגדים בגודל קטן יותר מהמתאים למידה הרגילה. כך למשל, מידת 'large' מוצמדת לבגד המתאים להיקף' מתניים של 63.5 סמ', היקף המתאים כרגיל לסימון של 'small או לכל היותר 'medium; 5. זמינות מוצרי מזון – לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לקנות מוצרי מזון על פי בחירה נבונה ובריאה. לעתים המצב הכלכלי הוא שקובע את סוגי מוצרי המזון שאנשים רוכשים;  6. מנהגי האכילה של בני המשפחה –  להורה השפעה גדולה על מנהגי האכילה וצריכת מזון של הילדים. כאשר ילד רואה את הוריו אוכלים בצורה לא בריאה ונבונה יהיה לו הרבה יותר קשה לסגל לעצמו הרגלים בריאים; 7. דמוי עצמי –  אם הנערה חושבת שבגופה עודפי שומן, אזי היא תנסה להוריד את מה שהיא חושבת שקיים שם; 8. סיבות בריאותיות – חלק מהנערות עשויות לבצע דיאטת רזון כיון שבעל מקצוע, כמו רופא או דיאטנית, הורה להן לרדת במשקל בגלל סיבות, כגון עודף משקל או ערכים לא תקינים בדם, כמו רמות גבוהות של כולסטרול, טריגליצרידים.

במקביל ללחץ המופעל על הנערה להיות רזה, חשופה היא למידע על דרכים שונות להשגת ירידה במשקל כשהרצון לשנות את מראה גופה גובר לרוב על הדאגה לשמור על הבריאות. התוצאה היא, בדרך כלל, בחירה בדרכים לא בריאות לרדת במשקל, כמו דילוג על ארוחות, דיאטות 'בזק' או אף צום.

 

התיאבון של בני נוער, שמתעורר עקב ההשפעות ההורמונליות של גיל ההתבגרות, מגביר את חוסר האיזון בין דרישות הגוף לבין השאיפה להיות רזים. האם לעודד בני נוער לבצע דיאטה? בשום פנים ואופן לא, אלא אם כן מדובר במשקל יתר המהווה סכנה לבריאות. על ההורים לנסות לסייע בידי המתבגרים לשמור על ה'איזון' ולא להעביר מסר סמוי המעודד ביצוע דיאטת רזון.

בצוע דיאטה בקרב בני נוער עלול להיות מסוכן, כיון שעלולים הם שלא לקבל את כל רכיבי התזונה הדרושים לגוף, דבר שיכול להביא לעיכוב בצמיחה ולבעיות בריאותיות. כל נער או נערה החושבים או שנאמר להם שהם בעודף משקל צריכים להיוועץ ברופא משפחה או בדיאטנית על מנת לשנות הרגלי חיים, כולל הרגלי אכילה, שיביאו לירידה נכונה במשקל.

 

כולנו נולדנו עם מבנה גוף שונה מזה של אחרים ומשקל בריא המתאים למבנה גופנו. בהמשך תקינות משקלנו נקבעת לפי גיל, גובה, מבנה הגוף ואחוז השומן. באופן אידיאלי, יש לעקוב אחר התפתחות וגדילת המתבגר אחת לשנתיים כשהערכת ההתקדמות מבוצעת על גבי עקומה אינדיבידואלית.

 

שפע הצע המזון וחוסר פעילות גופנית גרמו לרבים מאתנו לעלות במשקל מעבר לפרופורציות המתאימות לגופנו. דיאטה לא מבוקרת בגילאים אלו עלולה לגרום, כאמור, לחסכים תזונתיים. כמו כן, הלחץ להשגת משקל גוף נמוך יותר מהרצוי עלול לגרום להתנהגויות דיאטה קיצוניות ולהפרעות אכילה. בכל מקרה לא מומלץ לבצע דיאטות 'כסח' תוך שימוש בדיאטות דלות קלוריות, כדורי הרזיה, חומרים שורפי שומן או דיאטות המבוססות על מוצר מזון בודד.

 

כיצד יוכלו בני נוער לרדת במשקל בבטחה, ללא גרימת נזק להתפתחות ולגדילה תקינות?

אכילת ארוחות עיקריות וארוחות ביניים בריאות בשילוב עם פעילות גופנית סדירה עשויות לסייע בירידה במשקל תוך גדילה והתפתחות תקינות.  הדרך הטובה ביותר לרדת במשקל היא לאכול מגוון מזונות, כולל מגוון פירות וירקות, בשר, עוף, הודו ודגים לא שמנים (להמעיט באכילת המבורגרים ונקניקיות), להמעיט באכילת מזונות מטוגנים בהרבה שומן, להמעיט באכילת ממתקים ולהרבות בשתיית מים במקום שתייה ממותקת.

בשעות אחר הצהריים לאחר הלימודים רבים מבני הנוער מרגישים צורך באכילת חטיפים. רוב החטיפים כמו עוגות, עוגיות,שוקולד, מכילים כמויות גדולות של שומנים ו/או סוכרים פשוטים. עדיף לבחור בחטיפים בריאים , כגון פירות טריים, סלט פירות, פירות מיובשים, ירקות עם מטבלים  דלי-שומן, מקלוני גבינה, יוגורט עם פירות, כריך מלחם מלא, קרקרים מדגנים מלאים, חטיפי דגנים, דגני בוקר (עדיף לא ממותקים) עם או בלי חלב, פופקורן, בייגלה, גלידות יוגורט או גלידות סורבה.

 

מספר טיפים לשנוי אורח חיים

 • עיסוק בפעילות גופנית שאותה אוהבים, כמו רכיבה על אופניים מספר פעמים בשבוע. עבור רבים בגיל זה, משחקי ספורט הנתפסים כחוויה חברתית עדיפים על פעילות גופנית לצורך דיאטה.
 • אכילת מגוון מזונות כולל הרבה – לפחות 5 מנות ביום – של פירות וירקות (צ'יפס תפוחי אדמה אינם נחשבים לירקות).
 • שתיית כמות גדולה של מים, בין 8 ל-10 כוסות ביום, כך שצבעו של השתן יהיה בהיר
 • אכילת מזונות עתירי חלבון דלי שומן, כמו בשר, עוף, דגים או קטניות (שעועית, אפונה, מוצרי סויה).
 • אכילת דגנים מלאים כמו לחם מחיטה מלאה, פסטה מחיטה מלאה, המספקים סיבים תזונתיים, ויטמינים מקבוצת B וברזל.
 • אכילת ארוחת בוקר (ראה כתבות 'ארוחת בוקר – מדוע כה חשובה?' וכתבה 'ארוחת בוקר וארוחת עשר למה. מתי? מה?').
 • בחירת מנות קטנות יותר במסעדות מזון מהיר. מומלץ להימנע מבחירת מנות גדולות, למרות שכדאיות יותר מבחינת המחיר.
 • דיאטות 'בזק', המשילות קילוגרמים בטווח זמן קצר, גרועות במיוחד כי על ידי השימוש בהן אין מסגלים מנהגי אכילה בריאים וכשחוזרים להרגלי האכילה מלפני הדיאטה, חוזרים, במקרה הטוב, למשקל הקודם או במקרה הגרוע יותר עולה המשקל מעבר למשקל הקודם. תוצאות איטיות הן תוצאות יציבות, לכן עדיף להתאזר בסבלנות ולרדת במשקל באיטיות תוך הסתגלות הגוף לכל מצב חדש.
 • אין להשתמש בכדורים להרזיה, אף לא אלה שנמכרים ללא מרשם.
 • אין להימנע מקבוצות מזון שלמות, כמו מוצרי חלב, כי זה עלול לגרום למחסורים ברכיבי תזונה מסויימים, כמו סידן.
 • אם בוחרים להיות צמחונים, יש להיוועץ ברופא או דיאטנית באיזה מזונות מזינים לבחור וכיצד לשלב ביניהם על מנת לקבל את כל רכיבי התזונה.

 

אנו חיים בעולם של שפע במוצרי מזון והיצע המזון עצום. ללא הכוונה מתאימה וחינוך בידי ההורים קשה לבני נוער לאמץ הרגלי תזונה נבונה ומגוונת ושיעור גבוה מהם אוכל בצורה לא נכונה המביאה להשמנה. השמנה מזמינה את הצורך בדיאטת רזון מהסיבות שנמנו לעיל.

חלק מבני הנוער, בעיקר בנות, המועדים לחלות באנורקסיה יתמידו בדיאטה גם לאחר שירדו במשקל וחלקם אף ירעיבו עצמם עד למוות. אנורקסיה היא מחלה של גיל הנעורים, אולם כיום התפרצותה חלה אף בגיל נמוך כמו שבע שנים.

תפריט נגישות