environment

דיאטת רזון – באיזו אבחר?

ד"ר פליציה שטרן, PhD RD | 
26.05.2019

משקל הגוף נקבע עלי ידי כמות האנרגיה שנצרכת (במזון) וכמות האנרגיה שהגוף מנצל. משקל הגוף נשאר יציב אם כמות האנרגיה המנוצלת על ידי הגוף שווה לזו הנצרכת. על מנת לרדת במשקל צריך, לכן, להפחית בכמות האנרגיה שצורכים כרגיל.

המונח 'דיאטה', מתייחס לתבנית אכילה כלשהי. דיאטה לירידה במשקל מכונה דיאטת רזון. דיאטות רזון יכולות להתנהל בשלושה מסלולים עיקריים:

  1. 'עשה זאת בעצמך' – כל מאמץ שנעשה מצד הפרט לרדת במשקל על סמך שיפוט עצמי, אם על ידי הפחתה שרירותית בכמות המזון שנאכלת על ידו ביום ואם על ידי בחירת תוכנית הרזיה, שהומלצה על ידי גורמים, כגון חברים, אתרי אינטרנט.
  2. קבוצות תמיכה – שירותים הניתנים על ידי גורמים מסחריים, כגון 'שומרי משקל', המופעלים לרוב על ידי יועצים שאינם מקצועיים. אם כי, תוכניות הדיאטה שלהן הורכבו לעתים על ידי דיאטנים, אלה תוכניות סטנדרטיות שאינן לרוב מותאמות באופן ייחודי לפרט מסויים. הן יעילות, בדרך כלל, עבור אנשים הזקוקים לתמיכה לצורך ירידה במשקל ושמירה על המשקל החדש. הצלחת השמירה על המשקל לטווח ארוך תלויה, לרוב, בהתמדה בהשתתפות בפגישות הקבוצה לשם קבלת תמיכה.
  3. תוכניות קליניות – תוכניות הרזיה המסופקות באופן פרטני על ידי אנשי מקצוע במסגרת מרפאות קופות החולים ומרפאות חוץ של בתי חולים, וכמו כן, ייעוץ המסופק על ידי דיאטנים או רופאים במרפאותיהם הפרטיות. תוכנית מקצועית כוללת, באופן אופטימלי, לא רק תוכנית דיאטה, אלא גם חינוך לקידום בריאות ותזונה נבונה ומאוזנת, שתוף פעולה עם רופא במקרה הצורך והמלצות לשנוי אורח החיים, כולל פעילות גופנית (ראה כתבה 'טיפול במשקל יתר ובהשמנה').

 

בין הדיאטות המפורסמות נמנות דיאטת Atkins ודיאטת South Beach, שהן דיאטות עתירות חלבון ושומן ודלות בפחמימות. לעומתן, קיימות דיאטות דלות שומן ודיאטות עתירות פחמימות.

דיאטת אטקינס זו דיאטה של 'נקניקיות, ביצים, גבינה שמנה וקפה עם קצפת'. זוהי דיאטה דלה מאד בפחמימות, כך שהגוף פונה למאגרי השומן לצורך הפקת האנרגיה הדרושה לפעילותו. בשלב הראשון, הנמשך כשבועיים, מגבילים באופן קיצוני מאד את צריכת הפחמימות. בהמשך מגדילים את כמות הפחמימות באופן הדרגתי עד לצריכה שנשארת עדיין קטנה בהרבה מזו הנאכלת במסגרת תזונה מאוזנת. היתרון של דיאטת אטקינס הוא ירידה מהירה במשקל ללא תחושת רעב, המעודדת את המוטיבציה של האדם להתמיד ולהמשיך בדיאטה. אולם, קיימת מחלוקת לגבי הנזקים לבריאות של דיאטה זו. מומחי תזונה רבים חוששים מההשלכות ארוכות הטווח של תפריט דיאטת אטקינס. קיים חשש שצריכת החלבונים הגבוהה עלולה לגרום לבעיות בכליות ולהחלשת העצמות (אוסטאופורוזיס), ושצריכה גבוהה של שומן (בעיקר השומן הרווי) וכולסטרול עלולה להגביר את הסיכון למחלות לב וכלי הדם. בנוסף,  צריכה מועטה של ירקות ופירות, שעשירים באנטיאוקסידנטים (חומרים נוגדי חימצון), עלולה להגביר תהליכי הזדקנות ואת הסיכון לחלות במחלות תלויות גיל רבות, כגון סרטן ומחלות לב וכלי הדם.

דיאטת South Beach, בנבדל מדיאטת אטקינס, מבדילה בשלב שילוב הדרגתי של פחמימות לתוך הדיאטה, בין פחמימות 'טובות' (לדוגמא, דגנים בעלי תכולה גבוהה של סיבים, לחמים מחיטה מלאה) לבין פחמימות 'רעות' (לדוגמא, ביסקויטים, פסטה) ובין שומנים 'טובים' (שומנים חד-בלתי רוויים, כמו שמן זית)  לבין שומנים 'רעים' (שומנים רוויים, כמו חמאה ומרגרינה). שתי הדיאטות, דיאטת Atkins ודיאטת South Beach, הינן דיאטות בלתי מאוזנות, אם כי האחרונה מאוזנת יותר בשלב שלאחר השלב הראשון של ירידה מהירה במשקל. כמו כן, תוכנית דיאטת South Beach מעודדת פעילות גופנית כחלק מתוכנית ההרזיה.

 

דיאטות עתירות פחמימות, המבוססות על צריכת פחמימות מורכבות, נועדו להעלות את רמות הסרוטונין[1] בדם. רמות נמוכות של סרוטונין גורמות לירידה במצב הרוח, כעס, עייפות, חוסר מנוחה, חוסר ריכוז, שינויים בלחץ הדם וצורך דחוף לאכול משהו מתוק, שאמנם מעלה מייד את רמות ההורמון במוח, אבל גם משמין ויוצר צורך לאכול עוד משהו מתוק. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמזון מתוק עשיר בפחמימות פשוטות הנספגות מייד במערכת העיכול ומעלות בבת אחת את רמות האינסולין[2] בדם, וזאת בנבדל מפחמימות מורכבות, שחייבות להתפרק, קודם להיספגותן, לפחמימות פשוטות. בין דיאטות אלה, נמנית דיאטת הלחם, המבוססת על אכילת לחם מחיטה מלאה עם ממרחים לא מתוקים ותחליפי לחם, כגון אורז מלא ופסטה, 4-3 פעמים ביום, וכמו כן מאפשרת אכילת פרי אחד ומעדן דיאט אחד ליום, כשבמשך היום מותרת אכילת ירקות חופשית.

 

תוכניות דיאטה דלות שומן נועדו, באופן מקורי, להוריד במשקל אנשים שמנים הנמצאים בסיכון לחלות במחלות, כגון מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם, או אנשים שמנים החולים כבר במחלות אלה.  דיאטות אלה לצד השפעתן על ירידה בלחץ הדם וברמות הסוכר, השומנים וסך הכולסטרול בדם, מצמצמות הן בהכרח את צריכת האנרגיה, המביאה, כאמור, לירידה במשקל.

 

באיזו דיאטה נבחר? כאשר עודף המשקל גדול מאד נתן להתחיל בדיאטה לירידה מזורזת במשקל. מומלץ להיוועץ ברופא ו/או דיאטן לפני ביצועה. דיאטה כזו מגבילה צריכת פחמימות או שומנים, כמוזכר לעיל או אף מתבססת על צריכת מזון אחד בלבד או מספר מזונות מוגבל מאד, כמו דיאטת מרק כרוב, דיאטת אשכוליות, דיאטת תפוחים. אלה דיאטות 'בזק' המאפשרות להשיל קילוגרמים רבים בטווח זמן קצר ללא כל התחשבות בתוצאות הבריאותיות של הדיאטה לאורך זמן. דיאטות 'בזק' נועדו לתת דחיפה ראשונית לירידה במשקל והן מתאימות להורדה של מספר קילוגרמים. אולם, בהמשך יש צורך לאמץ דיאטה מתונה המתבססת על תזונה מאוזנת, אשר הן תלמד אותנו לשנות את הרגלי האכילה והן תהיה כזו שנוכל להתמיד בה. כאשר עודף המשקל אינו גדול, מומלץ מלכתחילה לא להשתמש בדיאטות 'כסח', המזיקות לבריאות, אלא כאלה שבהן הירידה במשקל מתונה (חצי קילו בשבוע(. כדי להשיג מטרה זו מספיק להפחית 500 קילוקלוריות ליום מצריכת האנרגיה ההתחלתית.

 

לסיכום

  • קיימות דיאטות רזון רבות ושונות. כל דיאטת רזון, מכניסה את הפרט למשטר אכילה, וברגע שאוכלים באופן מודע, בהכרח מצמצמים את כמות המזון הנכנסת לפה (ועל ידי כך את כמות האנרגיה הנצרכת).
  • ראוי לציין, שעדיף שכל דיאטה תהיה מלווה בפעילות גופנית, על מנת לשמר את מסת הגוף הרזה (הכוללת בעיקר שרירים).
  • יש להדגיש, כי לשם שמירה על המשקל שהושג באמצעות דיאטת רזון זו או אחרת, יש לסגל תזונה נבונה ומאוזנת שתתאים לנו לכל החיים (ראה כתבה 'תזונה נבונה במעגל החיים'), כחלק מאורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית סדירה.

[1] סרוטונין – חומר שהינו הן הורמון והן נאורוטרנסמיטור המעביר מסרים עצביים בין תאי העצב. משפיע, בין היתר, על מצב הרוח ותיאבון.

[2] אינסולין – הורמון המיוצר מהלבלב ומווסת את רמות הסוכר בדם. ריכוז גבוה של סוכר בדם מגרה הפרשת אינסולין.

 

תפריט נגישות