דיאטות צמחוניות ולחץ דם: מטא-אנליזה

דיאטות צמחוניות ולחץ דם: מטא-אנליזה

הקשר בין לחץ דם לבין הסיכון למחלות לב וכלי-הדם הינו רציף, עקבי ובלתי תלוי בגורמי סיכון אחרים למחלות לב וכלי- הדם. במטא-אנליזה של מחקרים פרוספקטיביים נמצא כי באנשים גילאי 70-40, בטווח לחצי הדם 115/75 ו-185/115, כל עליה של 20 מילימטר כספית בלחץ הדם הסיסטולי או עליה של 10 מילימטר בלחץ הדם הדיאסטולי כרוכה בסיכון הגבוה ביותר מפי 2 למחלות לב וכלי הדם. במחקרים תצפיתיים, צריכה של דיאטות צמחוניות קשורה בשכיחות נמוכה יותר של יתר לחץ-דם (לחץ דם גבוה). ניסויים קליניים מבוקרים לאימוץ דיאטות צמחוניות לא הניבו תוצאות עקביות.

דיאטות צמחוניות מוגדרות כתבניות דיאטה שאינן כוללות או כוללות לעתים רחוקות בשר (ראה מחקר 'דיאטות צמחוניות, דיאטות דלות בבשר ובריאות); חלק מהדיאטות הצמחוניות כוללות חלב, מוצרי חלב וביצים. כל הדיאטות הצמחוניות מדגישות מזונות שמקורם בצומח, במיוחד ירקות, דגנים, קטניות ופירות (ראה מאמר 'דיאטה צמחונית – השפעותיה הבריאותיות והדאגה לצריכת רכיבי תזונה מסויימים').

מטא-אנליזה חדשה, שהתפרסמה ב-JAMA Internal Medicine וכללה שבעה ניסויים קליניים (מתוכם ששה אקראיים) ו-32 מחקרים תצפיתיים, בחנה את הקשר בין דיאטות צמחוניות לבין לחץ דם. בניסויים הקליניים השתתפו סך הכל 311 אנשים בגיל ממוצע של כ-44 שנה. המחקרים התצפיתיים היו מחקרי חתך1 והשתתפו בהם סך הכל כ-21,600 אנשים בגיל ממוצע של כ-47 שנה. בחלק מהמחקרים הנבדקים השתמשו בתרופות נגד יתר-לחץ דם. הערכת צריכת מזון נערכה באמצעות שאלון תדירות צריכת מזונות או באמצעות שאלון שחזור צריכת מזון של 24 שעות.

השפעות מאוגדות (pooled effects) של דיאטות צמחוניות על לחץ דם

בניסויים קליניים, באוכלי דיאטות צמחוניות לחץ הדם הסיסטולי היה נמוך בממוצע ב-4.8 מילימטר כספית ולחץ הדם הדיאסטולי היה נמוך ב-2.2 מילימטר כספית בהשוואה ללחץ הדם של 'אוכלי-כל'. במחקרים התצפיתיים צריכת דיאטות צמחוניות הייתה קשורה בלחץ דם סיסטולי הנמוך בממוצע ב-6.9 מילימטר כספית ולחץ דם דיאסטולי הנמוך ב-4.7 מילימטר כספית בהשוואה לדיאטות 'אוכלי-כל'. הקשר בין דיאטות צמחוניות לבין לחץ דם היה חזק יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים ובאלו עם BMI ולחץ דם גבוהים יותר.

ממצאי המטא-אנליזה לגבי הקשר בין דיאטות צמחוניות לבין לחץ דם נמוך יותר דומים לממצאי מחקרים אחרים שבחנו שינויים באורח החיים, כגון אימוץ דיאטה דלת-נתרן או ירידה במשקל ב-5 ק"ג, אולם גודל ההשפעה היה נמוך בחצי מזה של השפעת תרופות ליתר לחץ-דם, כגון תרופות המעכבות את האנזים המהפך של אנגיוטנסין (ACE inhibitors). על פי ציפיותיהם של חברי הוועדה המייעצת של תוכנית החינוך הלאומית האמריקאית למניעת יתר לחץ-דם, ירידה ב-5 מילימטר כספית בלחץ הדם הסיסטולי אמורה להפחית תמותה מכל הסיבות, תמותה ממחלת לב כלילית ותמותה משבץ מוחי ב-7%, ב-9% וב-14%, בהתאמה.

מגבלות המטא-אנליזה

מרבית המחקרים הכלולים במטא-אנליזה הם מחקרי-חתך, אולם לטענת החוקרים, ממצאי ניתוח נתוניהם המחוברים אושררו על ידי ממצאי הניסויים הקליניים.

מסקנות החוקרים

צריכת דיאטה צמחונית עשויה להיות קשורה בלחץ דם נמוך יותר, וככזו יכולה להוות אמצעי לא-תרופתי שימושי להורדת לחץ הדם ולהקטנת הסיכון למחלת לב, אולם דרושים מחקרים נוספים על מנת להבהיר אלו סוגי דיאטות צמחוניות קשורות באופן החזק ביותר בלחץ דם נמוך יותר. כמו כן, דרושים מחקרים על מנת לבדוק האם מעבר לדיאטה צמחונית עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות יתר-לחץ דם.


1מחקר חתך – סוג מחקר המתאר תמונת מצב ואינו יכול להוכיח סיבתיות.

כתיבת תגובה

Call Now Button

פנייה למשרה באגודה לבריאות הציבור

[כוכבית * הינה שדה חובה]

קובץ קורות חיים בפורמט pdf או word. גודל מקסימלי 2MB.