צריכת מוצרי חלב בתקופת הנעורים והסיכון לסוכרת מסוג 2 בנשים בגיל הביניים

צריכת מוצרי חלב בתקופת הנעורים והסיכון לסוכרת מסוג 2 בנשים בגיל הביניים

במשך העשורים האחרונים היארעות סוכרת מסוג 2 עלתה במימדים מדאיגים. מאמצי המניעה התמקדו בעיקר בזיהוי גורמי הסיכון בגיל המבוגר. מחקרים רבים בקרב המבוגרים הצביעו על כך שקיים קשר הפוך בין צריכת מוצרי חלב לבין התסמונת המטבולית1 סוכרת מסוג 2. אולם, במשך הזמן הולך ומצטבר המידע לגבי תפקיד גורמי החשיפה מוקדם יותר בחיים על התפתחות מחלות כרוניות בגיל המבוגר. גורמי החשיפה כוללים בין היתר, תזונת האם בזמן ההריון, צמיחת הצאצא לאחר היוולדו והתזונה בתקופת הילדות והנַעֲרוּת.

מחקר, שהתפרסם בעתון לתזונה המפורסם, The American Journal of Clinical Nutrition, בדק את הקשר בין צריכת מוצרי החלב בתקופת הנערות לבין הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 בגיל המבוגר וכן את ההשפעה המשולבת של צריכת מוצרי החלב בתקופה זו ובגיל המבוגר על הסיכון למחלה. המחקר נערך במסגרת מחקר 'האחיות' II, שהינו מחקר עוקבה פרוספקטיבי, שהוחל בשנת 1989 וכלל יותר מ-116,000 נשים בגילאי 42-24 שנה בעת הכניסה למחקר. למשתתפות במחקר האחיות II, נשלחו פעמיים בשנה שאלונים, אשר כללו שאלות על אורח החיים, תזונה והיסטוריה רפואית. בשנת 1997, כאשר הנשים היו בנות 53-34 שנה, נוספו שאלות על תזונתן בתקופת בית הספר התיכון. מחקר זה עקב במשך 7 שנים אחר 47,355 נשים, אשר החזירו שאלון מלא בשנת 1998. חלק מתוך הנשים שמילאו את השאלון הוצאו מהנתוח הסטטיסטי בגלל סיבות שונות, כגון מחלת סוכרת לפני השבת השאלון בשנת 1998, סרטן  ודיווח על צריכה קלורית נמוכה מ-500 או גבוהה מ-3500 קילוקלוריות בזמן המחקר הנוכחי או  צריכה קלורית נמוכה מ-500 או גבוהה מ-5000 קילוקלוריות בזמן בית הספר התיכון. לכן, בסופו של דבר נכללו בנתוח הנתונים כ-32,000 נשים.

הצריכה היומית של מוצרי החלב בתקופת בית הספר התיכון חולקה לחמישונים של מספר מנות ל-1000 קילוקלוריות ליום. המשתתפות עם הצריכה הגבוהה ביותר של מוצרי החלב נטו גם להיות פעילות יותר, עלו פחות במשקל מאז גיל 18 שנה, נטו פחות ליטול אמצעי מניעה, עשויות היו פחות להיות בגיל הנמוך מ-12 בעת קבלת הווסת והיו גבוהות יותר במקצת. בתזונתן היה פחות עומס גליקמי ויחס חומצות השומן הרב בלתי רוויות לחומצות השומן הרוויות היה נמוך יותר. הייתה להן  צריכה גדולה יותר של ויטמין D ממוצרי החלב, צריכה נמוכה יותר של משקאות ממותקים, קפה, סיבי דגנים, בשר מעובד, בשר אדום, ושומן טרנס. משתתפות שהייתה להן צריכה גבוהה של מוצרי החלב בתקופת בית הספר התיכון, הייתה להן גם צריכה גבוהה של מוצרי החלב בעת היותן מבוגרות.

במשך 7 שנות המעקב, אומתו 550 מקרים חדשים של  סוכרת מסוג 2. לאחר תקנון לגיל, נמצא קשר הפוך בין צריכת מוצרי החלב בתקופת בית הספר התיכון לבין סוכרת מסוג 2.

בהשוואה למשתתפות בחמישון התחתון (0.5 מנות/יום) של צריכת מוצרי החלב, למשתתפות בחימשון העליון (2 מנות/יום):

  1. לאחר תקנון לגיל, הסיכון לפתח סוכרת היה נמוך יותר ב-41%.
  2. לאחר תקנון נוסף לצריכת אנרגיה (קלוריות) ול-BMI בגיל 18 שנה, הסיכון לפתח סוכרת היה נמוך יותר ב-38%.
  3. לאחר הוספה למודל הניתוח של גורמי סיכון בגיל המבוגר, הסיכון לפתח סוכרת היה נמוך יותר ב27%.
  4. תקנון נוסף לעליה במשקל מאז גיל 18 שנה, החלישה את הקשר, כשהסיכון היה נמוך יותר ב-18%.

נמצא גם קשר הפוך בין צריכת מוצרי החלב בגיל המבוגר לבין התפתחות סוכרת מסוג 2, כשהסיכון בחמישון העליון של צריכת מוצרי החלב היה נמוך יותר ב-25% בהשוואה למשתתפות בחמישון התחתון.

למשתתפות בחמישון העליון של צריכת מוצרי החלב, הן בתקופת בית הספר התיכון והן בגיל המבוגר, היה הסיכון הנמוך ביותר לפתח סוכרת מסוג 2, כשהסיכון היה נמוך ב-43% בהשוואה למשתתפות בחמישון התחתון של צריכת מוצרי החלב בשתי התקופות.

מסקנת החוקרים

צריכת מוצרי החלב בתקופת בית הספר התיכון נראית כמגדילה את התועלת של צריכת מוצרי החלב בגיל המבוגר על ידי הפחתה נוספת של הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2, יתכן בשל ההתמדה בתבנית הצריכה.


1 תסמונת מטבולית – תסמיניה: רמות גלוקוז גבוהות בדם, השמנה בטנית, יתר לחץ דם, יתר שומנים (טריגליצרידים) בדם ורמות נמוכות של HDL-כולסטרול (הכולסטרול 'הטוב') בדם.

כתיבת תגובה

Call Now Button

פנייה למשרה באגודה לבריאות הציבור

[כוכבית * הינה שדה חובה]

קובץ קורות חיים בפורמט pdf או word. גודל מקסימלי 2MB.