צריכת דגים, חומצות שומן אומגה-3 והסיכון לאי-ספיקת לב: מטא-אנליזה

צריכת דגים, חומצות שומן אומגה-3 והסיכון לאי-ספיקת לב: מטא-אנליזה

מחלת לב כלילית ויתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) הינם תורמים עיקריים להיארעות אי-ספיקת הלב (מחלה בה הלב אינו מסוגל להזרים דם בכמות מספקת לכל חלקי הגוף). סוברים כי הורדת הסיכון למחלת לב כלילית וליתר לחץ דם עשויה להוריד את ההיארעות של אי-ספיקת הלב. בו בזמן שצריכת חומצות אומגה-3 ממקור דגים בקרב חולי אי-ספיקת הלב נקשרה בשיעור תמותה נמוך יותר, הממצאים לגבי השפעת חומצות שומן אומגה-3 על ההיארעות (הופעת מקרים חדשים) של אי-ספיקת הלב אינם עקביים.

כדי לבחון אם צריכת דגים או חומצות שומן אומגה-3 מפחיתים את הסיכון לאי-ספיקת הלב, ערכו חוקרים  מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד בבוסטון מטא-אנליזה שהתפרסמה ב-Clinical Nutrition. המטא-אנליזה כללה שבעה מחקרים פרוספקטיביים עם יותר מ-176,000 משתתפים. במשך המעקב (כ-13 שנים בממוצע) ארעו 5,480 מקרים חדשים של אי-ספיקת הלב.

החוקרים העריכו את כמות הדגים שנאכלה באמצעות שאלוני שחזור תדירות צריכת מזונות ונערך אומדן של צריכת חומצות השומן EPA ו-DHA. נתוני כל המחקרים אוחדו ונותחו ביחד.

ממצאים עיקריים

  1. צריכה גדולה יותר של דגים הייתה קשורה בסיכון נמוך יותר ב-15% לאי-ספיקת הלב בהשוואה לאי-צריכת דגים (חציון הצריכה בקטגוריה הנמוכה).
  2. צריכה גדולה יותר של EPA ו-DHA הייתה קשורה בסיכון נמוך יותר ב-14% לאי-ספיקת הלב בהשוואה לצריכה הקטנה ביותר של EPA ו-DHA (חציון הצריכה הנמוכה ביותר – 14 מיליגרם).
  3. נצפה קשר הפוך בין צריכת דגים או חומצות השומן EPA ו-DHA לבין הסיכון לאי-ספיקת הלב.
  4. כל עליה ב-15 גרם בצריכת דגים (השווה לצריכה נוספת של 99 גרם דג לשבוע) קשורה בסיכון נמוך יותר ב-5% לאי-ספיקת הלב.
  5. כל עליה ב-125 מיליגרם בצריכת EPA ו-DHA (השווה לצריכה נוספת של 99 גרם דג שמן לשבוע) קשורה בסיכון נמוך יותר ב-3% לאי-ספיקת הלב.
  6. צריכת EPA ו-DHA בכמות הגדולה מ-300 מיליגרם ליום אינה קשורה בירידה נוספת בסיכון לאי-ספיקת הלב.

מסקנת המחברים

הממצאים התצפיתיים במטא-אנליזה תואמים נתונים התומכים בכך שהסיכון לאי-ספיקת הלב נמוך יותר בקרב אנשים הצורכים דגים או חומצות שומן אומגה-3 ממקור דגים. ממצאים אלה יש לאשש בניסוי אקראי (מחקר התערבות) גדול.

כתיבת תגובה

Call Now Button

פנייה למשרה באגודה לבריאות הציבור

[כוכבית * הינה שדה חובה]

קובץ קורות חיים בפורמט pdf או word. גודל מקסימלי 2MB.