הרכב גוף, הרכב דיאטה ומרכיבי התסמונת המטבולית באנשים בעודף משקל ואנשים שמנים לאחר התערבות תזונתית בת 12 שבועות המתמקדת בגודל מנה, בצפיפות אנרגטית או באינדקס גליקמי

הרכב גוף, הרכב דיאטה ומרכיבי התסמונת המטבולית באנשים בעודף משקל ואנשים שמנים לאחר התערבות תזונתית בת 12 שבועות המתמקדת בגודל מנה, בצפיפות אנרגטית או באינדקס גליקמי

עודף משקל והשמנה מהווים בעייה גלובלית בבריאות הציבור. עודף משקל והשמנה קשורים בתחלואה נלווית חמורה, כגון התסמונת המטבולית, הכוללת גורמי סיכון המגבירים את הסיכון למחלות לב וכלי הדם ולסוכרת. ירידה במשקל מהווה גורם מכריע במניעת התסמונת המטבולית והטיפול בה. בו בזמן שברור שמאזן אנרגיה שלילי חיוני לירידה במשקל, קיימת עדיין מחלוקת לגבי הגישות התזונתיות האופטימליות לשיפור הרכב הגוף ולהורדת גורמי הסיכון לתסמונת המטבולית תוך שמירה על איכות התזונה.

צריכת מנות גדולות נמצאה כקשורה בצריכת כמות גדולה יותר של אנרגיה (קלוריות) ובהתפתחות השמנה. לכן,  מומלץ לאכול מנות קטנות יותר, כדי לצרוך פחות אנרגיה ולווסת את משקל הגוף.

צפיפות אנרגטית מוגדרת ככמות האנרגיה המסופקת ליחידת משקל של מזון. מזונות בעלי צפיפות אנרגטית נמוכה הם מזונות עתירי מים וסיבים. בנוסף, הם בעלי תכולת שומן נמוכה עד מתונה, כיון שהשומן הוא רכיב התזונה בעל הצפיפות האנרגטית הגבוהה ביותר ותורם 9 קילוקלוריות לגרם לעומת 4 קילוקלוריות הנתרמות על ידי פחמימות או חלבון, כך ששומן תורם את השיעור הגבוה ביותר לצריכת סך האנרגיה ליום. מזונות בעלי צפיפות אנרגטית נמוכה משפיעים על השובע, ולכן עשויים לתרום לירידה במשקל. כאשר אנשים מקטינים את הצפיפות האנרגטית של הארוחות, הם נוטים לאכול פחות ולמרות זאת לדווח על  תחושת שובע גדולה יותר.

קיימת תמיכה בצריכת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך כבעלי השפעה מיטיבה על גורמי סיכון מטבוליים. אינדקס גליקמי נקבע כעקומת התגובה של גלוקוז בדם לאחר צריכת מזון מסוים בהשוואה לעקומת התגובה של גלוקוז בדם לאחר צריכת פחמימות פשוטות. נמצא כי מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך (כמו דגנים מלאים) מספקים תחושת שובע גדולה יותר מאשר מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה (כגון דגנים מלוטשים כמו אורז לבן).

מחקר שהתפרסם ב-Nutrition Journal, הישווה השפעת שלוש גישות התערבות תזונתית – גודל מנה מבוקר, דיאטה בעלת צפיפות אנרגטית נמוכה ואינדקס גליקמי נמוך –  על שיפור בהרכב הגוף, באיכות הרכב התזונה ועל שיפור במרכיבי התסמונת המטבולית. המחקר נערך במשך 12 שבועות בקרב 157 אנשים (19 גברים ו-138 נשים בגיל ממוצע של כ-40 שנה) יושבניים בעודף משקל ושמנים (בעלי BMI  ממוצע של כ-32) אבל בריאים, אשר השתתפו במפגשי ירידה במשקל שבועיים במסגרת תוכנית רב מקצועית לירידה במשקל של 'שומרי משקל', המשלבת, בין השאר, עידוד לביצוע פעילות גופנית.

בתחילת התוכנית כולם קבלו ייעוץ של דיאטנית כיצד לבצע את אחת משלושת התוכניות. הדיאטה המתמקדת בבקרת גודל המנה הקצתה נקודות למנות מוגדרות של מזונות על בסיס תכולתם הקלורית, תכולת הסיבים ותכולת השומן. כל פרט יכול היה לצרוך כמות נקודות על פי משקלו ומשקל היעד אליו היה צריך להגיע תוך ירידה במשקל של 0.5-1 קילוגרם לשבוע.

פרטים בקבוצת הדיאטה בעלת הצפיפות האנרגטית הנמוכה הונחו לצרוך מזונות בריאים בעלי צפיפות אנרגטית נמוכה ואשר היו בעלי פוטנציאל נמוך להיאכל בכמות עודפת. התוכנית לא דרשה אכילת כמויות ספציפיות של מזון והנחתה לאכול לפני שהופכים לרעבים מאד ולהפסיק לאכול לפני שמרגישים מלאים יותר מדי.

על פרטים בדיאטה בעלת אינדקס גליקמי נמוך היה לצרוך מזונות מתוך פירמידת האינדקס הגליקמי הנמוך. גם תוכנית זו לא דרשה לצרוך כמויות מזון בגודל מנה מוקצב, אלא לאכול לפני שהופכים לרעבים מאד ולהפסיק לאכול לפני שמרגישים מלאים יותר מדי.

ממצאי המחקר דומים באנשים בשלוש קבוצות ההתערבות:

  1. חלה ירידה מובהקת במשקל.
  2. חל שיפור בהרכב הגוף: שיעור השומן ירד באופן מובהק, בו בזמן שמסת הגוף הכחוש (מסת השריר) נשמרה.
  3. חל שיפור במרכיבי התסמונת המטבולית מלבד HDL-כולסטרול  (הכולסטרול 'הטוב'), אשר ירד בעקבות הדיאטה. כלומר, חלה ירידה בערכי גורמי הסיכון, כמו היקף המתניים,  לחץ הדם, גלוקוז ואינסולין.
  4. חלה ירידה בצריכת האנרגיה (קלוריות), באחוז צריכת סך השומן ובאחוז צריכת השומן הרווי מסך צריכת האנרגיה, בו בזמן שצריכת החלבון עלתה.
  5. לא היה הבדל מובהק בצפיפות האנרגטית בין שלוש הדיאטות.

מסקנת החוקרים

שלוש גישות ההתערבות הביאו לתוצאות דומות בקרב אנשים בעודף משקל ושמנים. ממצא זה עשוי לאפשר גמישות במתן ייעוץ תזונתי, כך שיהיה מבוסס על העדפות הלקוח. אולם, צריך לקחת בחשבון שהמחקר נערך רק במשך 12 שבועות ודרושים מחקרים לטווח ארוך יותר, אשר יאששו שקיימת אותה המגמה בתוצאות.

כתיבת תגובה

Call Now Button

פנייה למשרה באגודה לבריאות הציבור

[כוכבית * הינה שדה חובה]

קובץ קורות חיים בפורמט pdf או word. גודל מקסימלי 2MB.